Офіційний сайт КДНЗ №7 «Теремок» комбінованого типу Дніпрорудненської міської ради

Розділи

Календар

« Листопад 2019 »
Пн   4 11 18 25
Вт   5 12 19 26
Ср   6 13 20 27
Чт   7 14 21 28
Пт 1 8 15 22 29
Сб 2 9 16 23 30
Нд 3 10 17 24  

Пошук

Консультації для батьків

Артикуляційна гімнастика

ШКОЛА

«Балакучий язичок»

 

 

Керівники: вчитель-логопед Бороздіна Г.О
вчитель-логопед Фірсова О.В.

 

АРТИКУЛЯЦІЙНА ГІМНАСТИКА

 

1. ЩО ТАКЕ АРТИКУЛЯЦІЙНА ГІМНАСТИКА?

Гімнастика для рук, ніг – звичне та знайоме для нас діло. Зрозуміло для чого ми тренуємо м’язи – щоб бути спритними, швидкими, сильними. А навіщо тренувати язика ? Однією з причин порушення звуковимови у дітей може бути недостатня рухливість органів мовлення: язика, губ, щелеп та м’якого піднебіння. Порушення рухливості цих органів (малорухливість) тягне за собою нечітку, гугняву (з носовим відтінком), шепеляву, змазану вимову різних звуків.

Таким чином, важливе місце на шляху розвитку правильного мовлення повинна займати, так звана, артикуляційна гімнастика. Метою її є - відпрацювання правильних, чітких рухів органів мовлення, необхідних для правильної вимови звуків.

 

2. ЧОМУ ТРЕБА ЗАЙМАТИСЯ АРТИКУЛЯЦІЙНОЮ ГІМНАСТИКОЮ?

Завдяки своєчасним заняттям артикуляційною гімнастикою деякі діти самі можуть навчитися правильно говорити. Діти з складними порушеннями звуковимови зможуть швидше подолати дефекти мовлення, коли з ними почне займатися логопед : їх м’язи будуть вже підготовленими. Артикуляційна гімнастика дуже корисна також дітям з правильною, але в’ялою вимовою, про них ще говорять “каша в роті”.

 

3. ОСНОВНІ ПРАВИЛА АРТИКУЛЯЦІЙНОЇ ГІМНАСТИКИ

Заняття мають проводитися щоденно протягом 5 хвилин перед дзеркалом (залежить від віку дитини та посидючості). Кожну вправу дитина має повторювати 5-10 разів. Наприкінці кожної вправи органи мовленнєвого апарату дитини мають повернутися у вихідне положення, а потім – у стан спокою. Слідкуйте за тим, щоб вправи виконувалися чітко, плавно і правильно, інакше заняття немають сенсу. Під час роботи із дзеркалом потрібно слідкувати за тим, щоб у дитини працювали лише ті м’язи, які тренуються в даній вправі. Шия й плечі мають бути не напруженими. Гімнастика не повинна набридати дитині та спричиняти її перевтому.

Займаючись з дітьми 3-4 років, слідкуйте, щоб вони засвоїли основні рухи. До дітей 4-5 років вимоги підвищуються: рухи мають бути більш чіткими і плавними. У 6 – 7–літньому віці діти виконують вправи в швидкому темпі та вміють утримувати положення язика деякий час без змін.

 

ПОЧНЕМО ВИКОНУВАТИ АРТИКУЛЯЦІЙНІ ВПРАВИ

 

«Грибочок» Посміхнутися, відкрити рот. Присмоктати язик до піднебіння. Не відриваючи язик від піднебіння сильно відтягнути вниз нижню щелепу. Зробити 10 разів. На відміну від вправи „Конячка” язик не повинен відриватися від піднебіння. Якщо дитині не вдається присмоктати язика, то можна повільно поклацати язиком, як при вправі “Коник”. В поклацуванні вловлюється потрібне положення язика.

«Млинці» Посміхнутися, відкрити рота. Покласти широкий язик на нижню губу. Утримувати в спокійному положені на рахунок до 5. В цій вправі важливо слідкувати, щоб нижня губа не напружувалася і не загорталася на нижні зуби.

«БАРАБАН» Відкрити рота і, утримуючи язика за верхніми зубами, швидко вимовляємо: д-д-д… протягом 2-3 хвилин. При цьому кінчик язика має відскакувати від горбиків за верхніми зубами. Дорослий має стежити, щоб між зубами була щілина.

«ЧИСТИМО ЗУБКИ» Посміхнутися, трохи відкрити рот. Кінчик язика за нижніми (а потім і за верхніми) зубами виконує рухи праворуч-ліворуч, наче чистить зубки. Нижня щелепа при цьому не рухається.

«ПАРУС» Посміхнутися, широко відкрити рот, поставити язик за верхні зуби так, щоб кінчик язика міцно упирався в зуби. Утримувати 5-10 с.

«ЧАШЕЧКА» Рот широко відкрити. Широкий язик підняти угору та загорнути кінчик язика до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати в такому положенні 10-15 с. Нижня губа не повинна обтягувати зуби

 

Вправа «Смачне варення»

Готує артикуляційний апарат до постановки звуків [л], [р], [ч], [ш], [ж].

Мета. Розвивати рухливість м'язів язика, відпрацьовувати рух угору широкої передньої частини язика.

Зміст. Запропонувати дитині уявити, що вона їла варення: «Воно дуже смачне! У тебе замазалася верхня губа, злижи язиком варення з верхньої губи. Отак». Передній край широкого язика рухається по верхній губі згори вниз, але не з одного боку в другий (10 разів).

Методичні рекомендації. Стежити, щоб працював лише язик, а нижня щелепа не «допомагала», не «підсаджувала» язик угору — вона має бути нерухомою (можна притримувати її пальцем). Язик має бути широким, його бічні краї торкаються куточків рота. Якщо вправа не виходить, слід повернутися до вправи «Млинці». Тільки-но язик стане роз¬пластаним, потрібно маленькою ложечкою підняти його вгору й завернути на верхню губу.

 

Вправа «Гойдалка»

Готує артикуляційний апарат до постановки звука [л].

Мета. Відпрацьовувати вміння швидко змінювати положення язика.

Зміст. Трохи відкрити рот, покласти широкий язик за нижні зуби (зсередини) й утримувати його в такому положенні протягом 5 секунд (ведучий голосно рахує від 1 до 5). Потім підняти широкий язик за верхні зуби (так само зсередини) й утримувати його там протягом 5 секунд. Так по черзі змінювати положення язика 6—10 разів.

Методична рекомендація. Стежити, щоб працював тільки язик, а нижня щелепа й губи залишалися нерухомими.

 

Вправа «Коник»

Готує артикуляційний апарат до постановки звуків [л], [р].

Мета. Активізувати м'язи кінчика язика та зміцнювати їх, відпрацьовувати піднімання язика.

Зміст. Дитині пропонують: «Покажімо язиком, як цокають копита конячки». Дорослий демонструє, як язик присмоктується до піднебіння, потім відривається від нього, при цьому виходить звук, схожий на цокання копит.

Стежити, щоб кінчик язика рухався безпосередньо вгору, не відхиляючись, і цокав за верхніми зубами (10 разів).
Методичні рекомендації. Спочатку вправу виконують у повільному темпі, далі він прискорюється. Нижня щелепа не повинна рухатися, працює тільки язик. Стежити, щоб кінчик язика не завертався.

 

Вправа «Маляр»

Готує артикуляційний апарат до постановки звуків [р], [ч], [ш], [ж].

Мета. Відпрацьовувати рухи язика вгору, поліпшувати його рухливість.

Зміст. Трохи відкрити рот і «погладити» кінчиком язика тверде піднебіння, рухаючи язик уперед-назад.

Методичні рекомендації. Губи й нижня щелепа мають бути нерухомими. Стежити, щоб кінчик язика сягав внутрішньої поверхні верхніх зубів під час руху вперед і не виходив за межі рота.

 

Вправа «Цукерка»

Формує в дитини кінестетичне відчуття напруження.

Мета. Відпрацьовувати відчуття напруження язика.

Зміст. У закритому роті напружений язик натискає то на одну щоку, то на другу. Виконувати протягом 10—15 секунд.

Методичні рекомендації. Губи мають бути з'єднаними. Прикласти долоньку малюка до щоки, щоб він міг перевірити ступінь напруженості язика.

Переглядів: 1125

Оголошення

Логопедична служба

Якщо вашому малюку необхідна допомога у тому, щоб розмовляти красиво і чітко, вірно будувати слова та речення, збагатити словниковий запас – ми запрошуємо вас до логопедичних груп КДНЗ №7 «Теремок» - «Зайченята» та «Соняшки».

Вчителі-логопеди пропонують Вам широкий спектр логопедичних послуг для дітей 5-го та 6-го року життя з різними порушеннями мовлення, а саме:

Консультація та діагностика ( логопедичне обстеження)

Постановка звуків

Корекція звуковимови

Заняття з розвитку мовлення

Логопедичний массаж

Дізнайтесь про рівень розвитку мовлення вашої дитини – запишіться на безкоштовну консультацію до логопеда!
Запис по тел. 097-780-4689, 097-194-6077

Детальніше

Консультації для батьків